Mintegy kétszáz kiállító 362 alkotását tekinthették meg az érdeklődők az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis művelődési otthonában. A XXV. Országos Makettkiállítás és Verseny fődíja, a „Best of Show” idén Budapestre került: Kovács Gábor első kétfedeles Albatros D Va gépének ítélte a zsűri.
A kicsinyített világ magyar, szlovák és szerb rajongói mutatták be müremekeiket március 21−22-én Szolnokon. A hazai makettezés legszigorúbb szakmai megmérettetésének számító, ugyanakkor az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező versenyt a házigazda helikopterbázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a kecskeméti Puma Makett Klub és a Turul Makett Klub Martfü szervezte.
A legjobbak a profik mezőnyében indulhattak, közülük mesterlevéllel tüntették ki azoknak a maketteknek a készítőit, akiknek az alkotásaik a maximálisan adható 100 pontból 90-et elértek. Azok pedig, akik még csak mostanában kezdték próbálgatni a kézügyességüket, az amatőrök közt mutathatták be a munkáikat. A fenti két kategória négy korcsoportjában meghirdetett verseny szakmai zsürijének elnöke Somogyi Balázs László, a Bolyai Makettklub tagja volt. Szolnokon egyébként az értékelés sajátossága, hogy nem a makettek közt állítanak fel rangsort, hanem a pályamüveket egy etalonként megjelölt alkotáshoz viszonyítják. Így egy-egy kategóriában akár több makett is kaphat díjat, előfordult például olyan év, amikor hat aranyérmet is kiosztott a zsüri.
Idén a benevezett összes makett közül a legszebbnek járó „Best of Show” díjat a budapesti Kovács Gábor első világháborús, kétfedeles Albatros D Va gépének ítélte a zsüri, s a Repülés Baráti Kör vándorkupáját is ő vihette haza. A kecskeméti klub által alapított Puma Kupát a gyerekek mezőnyében Lukács Balázs, a serdülők közül Papp Margit Blanka, a junior kategóriában Papp Albert Bálint, a felnőttekében Kovács János alkotása érdemelte ki. A „MiG-ek magyar felségjellel” névvel meghirdetett versenyben pedig kecskeméti Papp Péter MiG−21 MF makettje volt a legszebb.
Magó Károly zászlós − aki 1996 óta szervezi ezeket a versenyeket Szolnokon − maga is megszállottan készíti otthon a makettjeit. Kizárólag repülőgépekkel, a magyar légierő gépeivel foglalkozik. Egy híján száz darabot rakott már össze belőlük, de ennek a mennyiségnek legalább a duplája vár dobozokban a ragasztásra. A legtöbb időt, kilenc hónapot egy MiG−19 PM összeállításán dolgozott, amellyel aztán 2003-ban megnyerte az ország legszebb repülőgépéért járó díjat.
A szolnoki kiállítás és verseny a legnagyobb múltra visszatekintő ilyen szakmai rendezvény Magyarországon. Először 1978-ban, a Kilián György Repülőmüszaki Főiskolán hirdettek olyan versenyt, amelyre maketteket is nevezhettek, azóta pedig töretlen a makettezés népszerüsége a városban. Ez a hétvége azonban most nemcsak az apróbb-nagyobb müremekekről szólt. A verseny alatti börzén ugyanis a Zrínyi Kiadó kedvezményes könyvvásárral várta a honvédelmi témájú kiadványok iránt érdeklődőket, veterán jármüvek és hagyományőrző katonák is jöttek Szolnokra, az MH 25/88. Könnyü Vegyes Zászlóalj tagjai rögtönzött fegyverbemutatót tartottak, nyitva volt a repüléstörténelmi relikviákat bemutató gyüjtemény, a repüléstörténeti emlékkiállítás és a szabadtéri repülőmúzeum is. Lehetőség volt sétarepülésre a város fölött, a rendezvényt háromszáz forinttal támogató, de a versenyen nem induló látogatók pedig tombolajegyet kaptak, amellyel makettet nyerhettek.
Képgalériánk anyagát Varga György fotóiból állítottuk össze, köszönjük!
Év végi kötelékrepülést hajtottak végre az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár pilótái tíz JAS-39 Gripen vadászgéppel. A kötelék gépei közül nyolc kiképzési repülést hajtott végre, és hozzájuk csatlakozott a készültségi géppár is.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.